História a typy cyklistických pretekov

obraz cyklistiky pri západe slnka

Od chvíle, keď sa v druhej polovici 19. storočia vo Francúzsku začali vyrábať a predávať prvé bicykle, sa okamžite stali úzko späté s pretekaním.V týchto prvých rokoch sa preteky zvyčajne uskutočňovali na kratších vzdialenostiach, pretože zlý užívateľský komfort a stavebné materiály neumožňovali vodičom jazdiť rýchlo po dlhú dobu.Avšak pod tlakom mnohých výrobcov bicyklov, ktorí sa začali objavovať v Paríži, sa pôvodná spoločnosť, ktorá vytvorila prvý moderný bicykel, spoločnosť Michaux, rozhodla propagovať jedno veľké pretekárske podujatie, ktoré vyvolalo obrovský záujem zo strany Parížanov.Tieto preteky sa konali 31. mája 1868 v Parc de Saint-Cloud a víťazom sa stal Angličan James Moore.Bezprostredne potom sa cyklistické preteky stali vo Francúzsku a Taliansku bežným javom, pričom čoraz viac podujatí sa snažilo posúvať hranice drevených a kovových bicyklov, ktoré dovtedy ešte nemali gumené pneumatiky.Mnoho výrobcov bicyklov plne podporovalo cyklistické preteky, vytvárali stále lepšie a lepšie modely, ktoré boli určené len na pretekanie, a súťažiaci začali na takýchto podujatiach získavať veľmi slušné ceny.

obrázok cyklistickej aktivity

Kým cyklistické športy boli čoraz populárnejšie, samotné preteky sa začali konať nielen na verejných komunikáciách, ale aj na vopred pripravených pretekárskych dráhach a velodrómoch.V 80. a 90. rokoch 19. storočia boli cyklistické preteky všeobecne akceptované ako jeden z najlepších nových športov.Fanúšikovia profesionálnej cyklistiky sa ešte viac rozrástli s popularizáciou dlhších pretekov, najmä talianskych pretekov Miláno-Turing v roku 1876, belgického Liege-Bastogne-Liege v roku 1892 a francúzskeho Paríž-Roubaix v roku 1896. Svoju časť pretekov hostili aj Spojené štáty americké. , najpozoruhodnejšie v 90. rokoch 19. storočia, keď boli spopularizované šesťdňové preteky (najskôr prinútili jedného jazdca jazdiť bez zastavenia, ale neskôr umožnili dvojčlenným tímom).Cyklistické preteky boli také populárne, že boli zaradené do prvých moderných olympijských hier v roku 1896.

S lepšími materiálmi na bicykle, novými dizajnmi a oveľa väčšou popularizáciou u verejnosti a sponzorov sa Francúzi rozhodli zorganizovať podujatie, ktoré bolo neuveriteľne ambiciózne – cyklistické preteky, ktoré zasiahnu celé Francúzsko.Prvá Tour de France, rozdelená do šiestich etáp a pokrývajúca 1500 míľ, sa konala v roku 1903. Preteky sa začali v Paríži a potom sa presunuli do Lyonu, Marseille, Bordeaux a Nantes a potom sa vrátili do Paríža.S veľkou cenou a skvelými stimulmi na udržanie dobrého tempa 20 km/h sa na tieto náročné preteky prihlásilo takmer 80 účastníkov, pričom Maurice Garin vyhral prvé miesto po jazde 94 h 33 m 14 s a vyhral cenu, ktorá sa rovnala ročnej mzde šesť továrenských robotníkov.Popularita Tour de France narástla na takú úroveň, že 1904 pretekárov tvorili väčšinou ľudia, ktorí chceli podvádzať.Po mnohých kontroverziách a neuveriteľnom množstve diskvalifikácií získal oficiálne víťazstvo 20-ročný francúzsky jazdec Henri Cornet.

Po prvej svetovej vojne sa nadšenie pre profesionálne cyklistické preteky presadzovalo len pomaly, hlavne kvôli smrti mnohých špičkových európskych jazdcov a ťažkým ekonomickým časom.V tom čase sa profesionálne cyklistické preteky stali veľmi populárnymi v Spojených štátoch (ktoré nepreferovali preteky na dlhé trate ako v Európe).Ďalším veľkým hitom popularity cyklistiky bol automobilový priemysel, ktorý spopularizoval rýchlejšie spôsoby dopravy.Po druhej svetovej vojne sa profesionálna cyklistika dokázala stať ešte populárnejšou v Európe, prilákala najväčšie cenové fondy a prinútila cyklistov z celého sveta súťažiť na mnohých európskych podujatiach, pretože ich domovské krajiny nemohli dosiahnuť úroveň organizácie, súťaže a peňažné odmeny.V 60. rokoch 20. storočia vstúpili na európsku cyklistickú scénu americkí vodiči, no v 80. rokoch európski vodiči začali čoraz viac súťažiť v Spojených štátoch.

Koncom 20. storočia sa objavili profesionálne preteky na horských bicykloch a pokročilé kompozitné materiály urobili cyklistiku 21. storočia ešte konkurencieschopnejšou a zaujímavejšou na sledovanie.O viac ako 100 rokov neskôr sú Tour de France a Giro d'Italia dva najobľúbenejšie cyklistické preteky na dlhé vzdialenosti na svete.

Čas odoslania: júl-07-2022